Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (CSDDD)
U procesu izrade ova regulativa se usklađuje s EU standardima za izvještavanje o održivosti (ESRS), a od kompanija će zahtijevati da se dubinska provjera uključi u politike, sustave upravljanja, procjene rizika i štetnih utjecaja. Važno je izraziti razliku između postupka dužne pažnje sukladno ESRS-u i propisanih obaveza Direktivom o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (CSDDD). Dok postojeći dobrovoljni okviri na međunarodnoj razini (UN, OECD) definiraju smjernice za provedbu dubinske analize održivosti poduzeća, istraživanja su pokazala potrebu za usklađenim pravnim okvirom EU-a za poštivanje ljudskih prava i utjecaja na okoliš. U ESRS-u se ne nameću provedbeni zahtjevi u odnosu na dužnu pažnju, dok Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje definira određene obveze. Kompanije će biti dužne uključiti pogođene odnosno osjetljive skupine i zajednice u procese prepoznavanja i ublažavanja štetnih utjecaja, pratiti učinkovitost mjera i redovito izvještavati o napretku. Jedan od očekivanih zahtjeva ove regulative je i obvezna objava klimatskih tranzicijskih planova usklađenih s Pariškim klimatskim sporazumom i zahtjevima Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD).
Dana 25. srpnja 2024. stupila je na snagu Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (Direktiva 2024/1760). Cilj je ove Direktive poticati održivo i odgovorno korporativno ponašanje u poslovanju tvrtki i u njihovim globalnim lancima vrijednosti. Nova pravila osigurat će da tvrtke u djelokrugu identificiraju i pozabave se negativnim utjecajima svojih postupaka na ljudska prava i okoliš unutar i izvan Europe.
Ova Direktiva uspostavlja korporativnu obvezu provedbe dužne pažnje. Ključni elementi su prepoznavanje i rješavanje potencijalnih i stvarnih negativnih utjecaja na ljudska prava i okoliš u vlastitim operacijama tvrtke, njihovim podružnicama i, gdje je to povezano s njihovim vrijednosnim lancima, onima njihovih poslovnih partnera. Osim toga, Direktiva utvrđuje obvezu za velike tvrtke da usvoje i provedu, uz najbolje napore, tranzicijski plan za ublažavanje klimatskih promjena usklađen s ciljem klimatske neutralnosti do 2050. iz Pariškog sporazuma, kao i srednjim ciljevima u okviru europskog Zakona o klimi.
Nova pravila će se provesti putem:
-
Administrativnog nadzora: države članice odredit će tijelo koje će nadzirati i provoditi pravila, uključujući i naloge za zabranu učinkovitih, razmjernih i odvraćajućih kazni (osobito novčanih kazni). Na europskoj razini, Komisija će uspostaviti Europsku mrežu nadzornih tijela koja će okupiti predstavnike nacionalnih tijela kako bi se osigurao koordinirani pristup.
-
Građanske odgovornosti: države članice osigurat će da žrtve dobiju naknadu za štetu koja proizlazi iz namjernog propuštanja dužne pažnje ili nepažnje.
Rokovi primjene obveza
-
Prijenos Direktive u nacionalno zakonodavstvo – 26. srpnja 2026.
-
Primjena obveza provedbe dužne pažnje za prvu grupu poduzeća – 26. srpnja 2027.
-
Potpuna primjena Direktive – 26. srpnja 2029.