Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD)

Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD) stupila je na snagu 5. siječnja 2023. godine, a države članice Europske unije, uključujući Hrvatsku, dužne su je prenijeti u nacionalno zakonodavstvo najkasnije do 6. srpnja 2024. godine. Nova regulativa donosi nove zahtjeve u izvještavanju o održivosti te se počinje primjenjivati od 2025. godine za izvještaje za 2024. godinu. Najveća promjena je u razini ozbiljnosti objava koje CSRD propisuje. CSRD uvodi detaljnije zahtjeve za izvješćivanje o utjecaju tvrtki na okoliš, ljudska prava i društvene standarde, na temelju zajedničkih kriterija u skladu s klimatskim ciljevima EU-a. Od 2025. godine financijsko izvještavanje i izvještavanje o održivosti bit će na ravnopravnoj osnovi, a novi zahtjevi EU-a za izvještavanje o održivosti primjenjivat će se na sve velike tvrtke, uključujući tvrtke u javnom vlasništvu te SME tvrtke na dobrovoljnoj razini. 

Ovisno o klasifikaciji veličine poduzeća te sukladno CSRD direktivi tvrtke su obavezne izraditi Izvješće o održivosti: 

  • 2024: Obveza izvješćivanja prema CSRD-u za već postojeće obveznike izvješćivanja 

  • 2025: Obveza izvješćivanja prema CSRD-u za sva velika poduzeća 

  • 2026: Obveza izvješćivanja prema CSRD-u za mala i srednja poduzeća prisutna na burzi 

  • 2027: Obveza izvješćivanja prema CSRD-u za poduzeća trećih zemalja 

Cilj CSRD Direktive je učiniti objave poduzeća sveobuhvatnijima i međusobno usporedivima, poput financijsko-računovodstvenih izvještaja. Usvajanje ove Direktive dio je Akcijskog plana Europske unije (EU) o održivom financiranju (2018.) i Europskog zelenog plana (2019.). Navedeni strateški i akcijski dokumenti usmjereni su na stvaranje zajedničke taksonomije i dosljednijeg protoka standardiziranih informacija od pod uzeća do investitora i drugih dionika. CSRD ima za cilj uspostavljanje standardnih ESG zahtjeva za izradu izvještaja koji zadovoljavaju potrebe svih dionika.    

Europski standardi za izvješćivanje o održivosti (ESRS) predstavljaju okvir za izvješćivanje o održivosti i postavljaju temelje standardiziranog zajedničkog jezika za pitanja vezana uz održivost u Europi. U skladu s Direktivom o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD), ESRS propisuju i sadržaj i format informacija povezanih s održivošću namijenjenih zadovoljavanju potreba korisnika za visokokvalitetnim, usporedivim i relevantnim informacijama o pitanjima održivosti. Izjednačavajući informacije o održivosti s financijskim informacijama, ESRS navodi kvalitativne i kvantitativne informacije koje treba objaviti, usvajajući i retrospektivan i pristup koji je usmjeren prema budućnosti. Gdje je prikladno, otkrivene informacije morat će se temeljiti na uvjerljivim znanstvenim dokazima. Usklađivanjem s navedenim Direktivama zamjenjuje daljnju potrebu za objavom nefinancijskih izvještaja te objavom informacija o društveno odgovorim poslovnim praksama jer su svi podatci i informacije iz istih obuhvaćene ESG izvješćem o održivosti.  

Za sve tvrtke u EU vrijedit će nova pravila o korporativnoj odgovornosti kroz koju će se obvezati na to da se kroz lanac vrijednosti više posvete aspektima koji utječu na ljudska prava, okoliš i društveni standard te identificiraju i ublaže sve negativne utjecaje na njih. Za sustavno upravljanje održivim razvojem i ESG (engl. environmental – social – governance, u prijevodu okolišni – društveni - upravljački) utjecajima u tvrtci je u skladu s EU propisima, potrebno je kao prvi korak izraditi ESG Strategiju ili Strategiju održivosti.   

Greengreen Advisory d.o.o. okuplja stručnjake na području razvoja projektne ideje, pripreme projektne dokumentacije, prijavu projekta na EU fondove.